Sakura Festival den 22.-23. april 2023

Foreningen Japanske Haver deltog i weekenden den 22.-23. april i den årlige, og efterhånden ganske traditionsrige, Copenhagen Sakura Festival. Det blev en særdeles vellykket Sakura festival på Langelinie, hvor vi for første gang havde lejet en egentlig teltbod – hvilket i øvrigt var rigtig godt, idet det regnede det meste af søndagen. Lørdag var til gengæld en flot og solrig dag, hvor der var rekordmange mennesker der mødte frem for at fejre kirsebærtræernes blomstring.

Til vores stand havde vi i år fået fremstillet et flot banner til at beklæde de tre sider inde i teltet. Det hele sammen med den nye bog gav imponerende 27 nye medlemmer til foreningen, både fra ind- og udland, foruden løssalg af bog og vindklokker. Vi fik mange gode snakke med de interesserede besøgende, der kiggede forbi vores stand henover weekenden. Vi byder velkommen til vores mange nye medlemmer, og håber at se mange af jer til vores kommende arrangementer.

Det var en stor glæde for os at være med på festivalen igen i år, og foreningen ser allerede nu frem til at deltage igen til næste år.

Tak til alle de besøgende ved vores stand og ikke mindst en stor tak til foreningens repræsentanter på standen, som på fornemmeste vis spredte begejstring for japansk havekultur og udbredte kendskabet til vores forening.  

Del siden på:
Scroll to top
Skip to content